Miejski Klub Sportowy Neptun Końskie

to polski klub sportowy założony w Końskich w 1946 roku. Drużyna piłkarska występuje w IV lidze, grupie świętokrzyskiej, a jej największym sukcesem jest gra w III lidze w sezonach 1979/1980 i 2008/2009.

W okresie międzywojennym w Końskich istniała drużyna piłkarska Sokół. Założenie w 1946 roku zespołu OMTUR dało trwałe podwaliny obecnemu Neptunowi. Pierwszym prezesem został Wacław Wrocławski, a wiceprezesem Tadeusz Koryciński. Cztery lata po powstaniu klubu, drużyna pod nazwą Stal wygrała rozgrywki klasy B. W swoim debiucie w klasie A konecki zespół zaprezentował się bardzo dobrze zajmując w niedokończonym sezonie drugie miejsce. W 1951 roku klub uplasował się na ostatnim miejscu, lecz ze względu na reorganizację rozgrywek nie został zdegradowany. Przez kolejne kilka lat Stal rywalizowała w klasie A.

W 1957 roku zespół pod nazwą KKS wywalczył drugie miejsce i uzyskał promocję do nowo utworzonej klasy okręgowej. W debiucie konecczanie zajęli ostatnią lokatę, która spowodowała spadek. Klub powrócił do starej nazwy Stal i do 1969 roku występował w klasie A. W 1969 roku klub wywalczył awans do ligi okręgowej. Cztery lata później doszło do połączenia z Zamtalem, zaś drużyna zmieniła nazwę na Neptun. Z sezonu na sezon koneccy piłkarze osiągali lepsze wyniki. Najpierw w 1978 roku zajęli w tabeli drugą lokatę, a w następnych rozgrywkach zwyciężyli. W barażach spotkali się z Huraganem Międzyrzec. Pierwszy mecz zakończył się zwycięstwem rywali 2:1, lecz w pojedynku rewanżowym 2:0 wygrał Neptun i to on awansował do III ligi. Klub nie sprostał jednak innym drużynom i w sezonie 1979/1980 został zdegradowany. W trzecioligowej rywalizacji koneccy piłkarze zwyciężyli w dwóch meczach, sześć zremisowali, a 18. zakończyło się ich przegraną.

W 1990 roku Neptun znalazł się w IV lidze międzyokręgowej. Niespodziewany awans przerósł organizacyjnie klub z Końskich i po roku spadł on do ligi okręgowej, a następnie do klasy A. Po trzech latach gry w tym poziomie rozgrywkowym zespół, dzięki wygranej w ostatnim meczu z MKS Bodzechów uzyskał promocję. W 2000 roku klub zajął trzecie miejsce, które dało awans do nowo utworzonej klasy okręgowej. W sezonie 2006/2007 zwyciężył w barażach Łysicę Bodzentyn i ponownie znalazł się w gronie czwartoligowców. Zmagania ukończył na siódmej pozycji, a w wyniku reorganizacji rozgrywek, w sezonie 2008/2009 znalazł się w III lidze, grupie małopolsko-świętokrzyskiej. Plasując się na ostatnim miejscu spadł do IV ligi.Po dwuletnim pobycie spadł do Klasy Okręgowej.

 

W 2011r. nastąpiła zmiana Zarządu Klubu, a w sezonie 2013/14 zajmując II miejsce w tabeli zespół awansował do IV ligi w której w występuje obecnie.W sezonie 2015/16 drużyna kierowana przez trenera Waldemara Szpiegę zajęła 4 miejsce w lidze na koniec sezonu i awansowała do półfinału okręgowego Pucharu Polski . W sezonie 2015/16 zespół juniora starszego który trenuje Arkadiusz Jarząb  został mistrzem Świętokrzyskiej Ligi Juniorów Starszych i po meczach barażowych z Wigrami Suwałki ( 3-2 w Końskich i 2-2 w Suwałkach) awansował do Centralnej Ligi Juniorów Starszych – najwyższej w Polsce klasy rozgrywkowej juniorów. W meczach o mistrzostwo Polski rywalami młodych piłkarzy Neptuna jest min: Legia Warszawa, Jagielonia Białystok, Wisła Kraków, Cracovia Kraków, Korona Kielce, Polonia Warszawa, ŁKS Łódź, GKS Bełchatów,  Stal Mielec, Resovie Rzeszów, Znicz Pruszków .

Najnowsze czasy to występy klubu w IV Lidze Świętokrzyskiej z różnymi rezultatami w poszczególnych sezonach.